30 cze 2008

Stade Gerland Olympic Lyon

Przed kilkoma laty zdarzyło się nam remontować stadion Olympic Lyon i stawiać rusztowania dla firmy Vuillermoz Echafaudages. Praca była bardzo miła więc prezentuję moją jedyną fotkę z ówczesnego kontraktu na rusztowaniach. Być może ktoś z odwiedzających znajdzie na niej siebie.


W kolejności od lewej monterzy i pomocnicy na rusztowaniach.

25 cze 2008

Wstyd z pracy na rusztowaniach

Przede wszystkim z tego że czego się rodacy nie podejmą to nie traktują tego poważnie. Ale tak to jest jak przypadkowo ktoś znajdzie się w przypadkowym miejscu o nieodpowiednim czasie.

23 cze 2008

Oprogramowanie do projektów

Jakiś czas temu podczas rewizji ze względu na dość dużą ilość rusztowań wewnętrznych i nie tylko, natknąłem się na problem jak w krótkim czasie wyjaśnić monterom, którzy są już dość obeznani na zakładzie jakie rusztowanie dokładnie zażyczył sobie klient. Wiadomym jest, że najlepiej pozostać przy montażu, bo wtedy wykonanie rusztowania jest zgodne w 100% z życzeniami kupującego. Jednak ze względu na ograniczony czas, jakim dysponowałem a także na niekończące się kolejki kolejnych, ponadplanowych rusztowań do postawienia, postanowiłem zarówno sobie jak i moim kolegom ułatwić pracę.
Zdecydowałem wyszukać coś zgrabniejszego niż AutoCad który kosztuje fortunę, i coś bardziej przeznaczonego do tego typu specyficznych zadań. W moim zamyśle było, aby po wizji lokalnej miejsca w którym klient zażyczyłby sobie rusztowanie, naniesienie projektu na papier, wraz z wytycznymi dotyczącymi kompletnej listy materiałowej.
Zaznaczyć należy, że firma w której pracuję należy do 3-ki najlepszych klientów Layher'a na terenie Francji.
Szukając na stronach producenta, znalazłem wzmiankę o istnieniu oprogramowania spełniającego moje potrzeby. Nazywa się ono Layplan. Znalazłem również wzmiankę o darmowym pobraniu oprogramowania, jednak żadnego linku prowadzącego do konkretnego miejsca w sieci. Zacząłem szukać dalej i drążyć temat.
Jak się okazało francuski Layher w ogóle w swojej ofercie takowego oprogramowania nie posiada, czy też dostosowywane jest ono do przepisów panujących na tutejszym rynku i będzie dostępne najprawdopodobniej w 3 kwartale tego roku. Niemiecki Layher wymaga aby przy pobraniu wersji darmowej, testowej, 30-dniowej zarejestrować się u nich na stronie łącznie z numerem klienta, którego rzecz jasna nie posiadam ponieważ Layher Francja oraz Layher Niemcy to 2 różne firmy, tak więc sprawa "spaliła na panewce". Będąc osobą trój-języczną postanowiłem w takim razie zadzwonić do rodzimej placówki Layhera w Polsce. Pani pomimo faktu, że była bardzo miła, nie zachciała mi pomóc w moich zmaganiach, twierdząc że tego typu sprawy załatwia tylko i wyłącznie ze swoimi klientami, których ma wielu, i dała mi do zrozumienia, że nie będzie traciła na mnie czasu.
Tak więc zostałem z "ręką w nocniku". Moi monterzy rusztowań muszą polegać na słownych wyjaśnieniach nie podpartych żadnym planem, a wyliczenia materiału muszą robić samotnie na kartce. Jak na tym przykładzie widać nauka języków nie bardzo się opłaca, bo człowiek za dużo informacji posiada, których w żaden sposób wykorzystać nie może i tylko się irytuje, choć z tak czy inaczej pozdrawiam z tego miejsca ekipę firmy Layher, niezależnie czy to w Niemczech, Francji czy Polsce, bo ten system rusztowań ze względu na swoją skalowalność zasługuje na pochwałę.

20 cze 2008

Oczywiste BHP

Korzystając z chwili na zastanowienie i analizując podczas zasłużonego urlopu dotychczasowe dokonania naszej ekipy chciałbym zwrócić uwagę na nadmierną ze strony monterów rusztowań ignorancję w stosunku do zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Zastanawiającym jest fakt, że nawet gdy chodzi o osobiste życie i zdrowie, środki powszechnie uznawane za skuteczne i zapobiegające upadkowi, stosowane w naszym zawodzie są uważane za "zło ostateczne".
Wiele razy, zauważyłem wręcz niechęć podczas montażu rusztowania do noszenia szelek bezpieczeństwa, nie mówiąc już o zapinaniu linki bezpieczeństwa do stałych elementów konstrukcji. Jest to rzecz karygodna, brak wyobraźni a zarazem błąd zawodowy, mogący być przyczyną do udzielenia nagany lub też wydalenia montera z zakładu pracy.
Innym faktem jest, że tego typu monter rusztowań nie liczy się ani z przełożonymi, ani z konsekwencjami, które mogą w okolicznościach wypadku, dosięgnąć nie jego osobę, lecz osobę nadrzędną bezpośrednio odpowiadającą za montaż.
Biorąc pod uwagę liczne odwiedziny tego serwisu www poprzez osoby bezpośrednio związane z tematem montażu i demontażu rusztowań, chciałbym uczulić przede wszystkim rustowaniowców, lecz także kierowników budowy, i inne osoby odpowiedzialne jak szefów firm, właścicieli czy dyrekcję, na stosowanie i wdrażanie w życie znanych wszędzie na świecie, włączając w to Europę i Polskę metod chroniących przed upadkiem z wysokości.

14 cze 2008

rewizja

Szczęśliwie dotarliśmy do końca przestoju, który w swojej szczytowej fazie był bardzo stresujący. Wszyscy pracowali na sukces, którym niewątpliwie jest kolejna rewizja rozpoczynająca się już na początku lipca. Tym razem po pierwszym sprawdzianie o którym pisałem wcześniej i na który zużyliśmy około dwustu ton rusztowania layher, mamy do postawienia około dwustu rusztowań co łącznie da wagę około pięciuset ton. Łącznie montaż z demontażem przewidziany jest na okres trzech miesięcy, tak więc monterzy rusztowań będą mieli pełne ręce pracy.